yetişkin sohbet odaları 18 ücretsiz yetişkin sohbet odaları 18 ücretsiz

Seviyeli Sohbet Ne Demektir?

Seviyeli Sohbet Ne Demektir?

sohbet odaları, chat siteleri

Seviyeli sohbet ne demektir?

Günümüzde sosyal ağların ve internet kullanımının yaygınlaşması ile bireylerin iletişim kurma kapasitesi ve ihtiyacında bir artış gözlemlenmektedir. Teknolojik gelişmelerin katkısıyla artık her yaş grubundan, her etnik kökenden, her kimlikten insanlarla dünyanın öteki ucunda dahi olsa iletişim kurabilmek mümkün hale gelmiştir. Tüm bu gelişmeler doğal olarak beraberinde farklı sorun ve ihtiyaçları getirmektedir. Bunlardan biri de kaliteli ve seviyeli sohbet arayışıdır. Her toplumsal katmandan bireyle sohbet edebilme fırsatı sunan internet ve sosyal medyada olduğu gibi, seviyeli ve kaliteli sohbet günlük yaşantıda da oldukça önemli bir role sahiptir. Bireyler sosyal destek ağlarından ve iletişimlerinden oldukça yüksek bir oranda motivasyon ve psikolojik iyilik hali sağlar.

seviyeli sohbet odaları chat siteleri

Peki, nedir seviyeli sohbet?

Metaforik Sınır

Bir sohbetin ‘seviyeli’ olarak nitelendirilebilmesi için barındırması gereken en önemli özelliklerden biri iletişimde olunan bireyin kişisel ve özel alanlarına karşı saygı duyulmasıdır. İletişim kurulan kişinin, konuşmaktan rahatsız olduğu konular ve durumlar adeta bir sınır çizgisi gibi mecazi anlamda ayak basılmaması gereken noktalardır. Sohbette sürekliliğin sağlanabilmesi için iletişim kurulan kişinin hassas olduğu konulara dikkat edilmelidir. Kaliteli ve seviyeli sohbet, karşılıklı iletişim halinde olan iki bireyin ilgi alanlarını içeren, her ikisine de yeni bilgiler kazandıran ve farklı bakış açıları sunan işlevsel bir iletişim şeklidir.

Argo kelimeler ve küfür kullanımından kaçınılmalıdır. Aksi takdirde, sohbetin kalitesi düşebilir. Saygı ve karşılıklı güven ilişkisine dayanan bir iletişim şeklidir. Uzun süreli ilişkilerin kurulmasında payı büyüktür çünkü seviyeli bir sohbet bireyde karşısındaki kişiye karşı olumlu hisler uyandırır. Anlamak ve anlaşılmak, kişiye kendisine değer verildiğini hissettirir. Bu nedenle seviyeli sohbet, her alanda dikkat edilmesi gereken ve bireyin sosyal çevresinin şekillenmesinde belirleyici olan bir unsurdur.

 

  1. Aysel Genç

    seviyeli sohbet anlamını açıklayıcı bir yazı olmuş . İnsanların bu yazıyı okuduktan sonra sohbet odasına girmesini tercih ederim.

Yorum Yap

Not - Bunları KullanabilirsinizHTML tags and attributes:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>