yetişkin sohbet odaları 18 ücretsiz yetişkin sohbet odaları 18 ücretsiz

Sohbet Ne Demektir?

 Sohbet Ne Demektir?

Sohbet Hakkında Bilinmesi Gerekenler

    İnsan, doğası gereği sosyalleşme ihtiyacı duyan bir varlıktır. İnsanoğlu ancak diğer insanlarla etkileşime geçerek içsel donanımını artırabilir. İnsanların zorunlu ihtiyaçları listelendiği zaman, “topluluk halinde yaşama” maddesine yer verildiği görülebilir. Bunun sebebi yalnız ve yalıtılmış bir ortamda kendi türünden varlıklarla etkileşime geçemeyen bir insanın ruhsal sağlığının sağlanamayacağının ispatlanmış olmasıdır. İnsanlar arasında etkileşimin en etkin aracı ise şüphesiz sohbet etmektir.

Sohbetin anlamı nedir?

Sohbet esnasında duygu ve düşüncelerin aktarımında kelimelerden yararlanılır. Eski dönemlerden beri kendi arasında iletişim kurmak için kelimelerden, yani genel anlamda “dil” aracından yararlanmayan tek bir topluma rastlanmamaktadır. Modern insana baktığımızda ise, daha geniş cümle kalıplarından yararlanılarak düşünce aktarımının oldukça etkili şekilde sağlanabildiğini görüyoruz. Nitekim kelime alışverişi şeklinde devam eden, bir ihtiyaç veya durum hakkında kişilerin kendi düşüncelerini aktardıkları bu etkileşime sohbet denmektedir. Türkçe sözlüklerden sohbet ne demektir? Sorusuna yanıt arandığında, “dostça konuşarak vakit geçirmek” şeklinde bir karşılığa denk geldiği görülebilir.

 İyi bir sohbet nasıl olmalıdır?

Verimli bir sohbet ortamında, etkileşimde bulunan tüm bireyler etkin olarak rol alır. Sohbet etmenin en az iki kişi arasında gerçekleşebileceği göz önüne alındığında, genel toplumsal kurallara sohbet ederken de dikkat edilmesi gerektiği unutulmamalıdır. Karşı tarafın görüşleri dinlenerek, önyargıdan uzak şekilde akıl süzgecinden geçirilir; karşıt fikirler kabalıktan uzak şekilde belirtilir. Sohbet kavramının tanımındaki “dostça ve hoşça” vakit geçirmek tabirleri dikkate alındığında, sohbet ederken seviyesiz ve can sıkıcı bir tutumdan uzak durulması gerektiği rahatça anlaşılabilir.

 “Sohbet” kelimesi nereden geliyor?

Kelime kökenine bakıldığında “sohbet” kelimesinin dilimize Arapça aracılığı ile yerleştiği görülebilir. “Dostluk ve arkadaşlık etmek” anlamına gelen bir Arapça kalıptan türetilen bu kelime dilimizde yaygın şekilde kullanılır. Yine Arapça kökene sahip hasbihal ve muhabbet kelimeleri ile (cümledeki yerine göre) eş anlamlı olarak kullanılmaktadır.

sohbet odaları ücretsiz

sohbet odaları

Yorum Yap

Not - Bunları KullanabilirsinizHTML tags and attributes:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>